Plutani rukohvat
Veoma često smo svedoci da usled nepažnje ili spletom nekih drugih okolnosti dođe do oštećenja plute od koje je veliki broj rukohvata štapova izrađen. Ovaj step by step prikaz ima zadatak da prikaže kako se izrađuje plutani rukohvat od materijala svima nama lako dostupnim I najvažnije jeftinim, a na isti način može se izvršiti i popravka odnosno reparacija oštećenih delova.
Od materijala za izradu je potrebno:
- Električna bušilica sa regulatorom broja obrtaja;
- Sklapel;
- Dvokomponentni ili brzosušeći lepak;
- Manja testerica;
- Brusni papir u granulacijama od 100, 300 i 500;
- Navojna šipka debljine 8 mm, dve leptiraste navrtke i dve ravne podloške sa rupom 8 mm;
- Plutani čepovi debljine minimum 32 mm, broj čepova se odredjuje dužinom rukohvata u odnosu na dužinu samog čepa;
- Burgija za drvo od 8 mm i
- Po mogućstvu radi lakše manipulacije, manja stega i neki stari kuglični ležaj sa rupom od 8 mm.
Plutane čepove izbušimo po sredini burgijom od 8 mm ( ako je štap deblji ili tanji koristimo burgiju u debljini štapa), vodeći računa da je rupa približno u osi čepa.
Nakon bušenja čepova, jedan kraj navojne šipke stegnemo u glavu bušilice , zatim navučemo čep pa podlošku i to stegnemo leptirastom navrtkom. Nakon toga pod malim brojem obrtaja testericom lagano napravimo dva ili više reza kako bi dobili jednake debljine okruglih pločica od plute.
Ovako dobijene pločice od plute poravnamo na ravno postavljenom brusnom papiru i očistimo ih od prašine
Navojnu šipku pripremimo tako, da jedna leptirasta navrtka sa podloškom ide na jedan kraj šipke ( od ivice šipke udaljeno minimum 20 mm zbog stezanja u glavu bušilice) i tada pristupamo lepljenju kolutova od plute nanoseći lepak na jednu stranu koluta a zatim iste pakovati niz navojnu šipku.
Nakon zadnjeg zalepljenog koluta postavimo drugu podlošku i stegnemo drugom leptiratom navrtkom.
Pre početka obrade u stegu pričvrstimo kuglični ležaj koji će biti oslonac jednom kraju navojne šipke.
Nakon sušenja lepka, stežemo jedan kraj navojne šipke u glavu bušilice a drugi kraj postavljamo u kuglični lešaj i počinjemo obradu plute, u ovoj fazi rada poželjan bi bio pomoćnik koji bi držao bušilicu i regulisao broj obrtaja.
Obradu plute započinjemo brusnim papirom granulacije 100 zrna sve dok se ne dobije cilindrični valjak a zatim do žejenog oblika rukohvata obradu vršiti brusnim papirom granulacije 300.
Obavezno voditi računa da se brusni papir drži kako je prikazano na fotografiji, da ne bi došlo do neželjenih povreda. Završetak obrade rukohvata obradjujemo brusnim papirom granulacije 500 Ili sitnijim. Ako želimo glatku i sjajnu površinu rukohvata, završna obrada može se vrši glačanjem rukohvata pod većim brojem obrtaja vunenom krpom ili filcom.
I na kraju, gotov rukohvat za štap.
BISTRO I POŠTENO NA VODI
Varalicar.com se zahvaljuje kolegi Nebojši Stojiljkoviću na ovom lepom step by step prikazu izrade rukohvata od plute!